Početna strana > Hronika > Politika: Ahtisari lobira za nezavisno Kosovo
Hronika

Politika: Ahtisari lobira za nezavisno Kosovo

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 13. septembar 2009.

Najavu bivšeg posrednika u pregovorima o Kosovu Martija Ahtisarija da će Srbija morati da prizna Kosovo ukoliko bude želela da uđe u EU, Beograd doživljava kao lobistički potez diplomate koji je od početka radio na kosovskoj nezavisnosti i na kraju izgubio kredibilitet u međunarodnoj politici.

Zanimljivo je da su i vlast i opozicija uvereni da EU neće ispostaviti taj novi zahtev Srbiji, makar ne onako kako ga je Ahtisari formulisao.

Izvor „Politike” iz vlade tvrdi da takav zahtev Srbiji do danas niko nije spomenuo i da se ni u jednom forumu o tome ne razgovara. „Da je Ahtisari u pravu i da je ta stvar koordinirana do te mere da se sprema novo uslovljavanje budite sigurni da bi to u određenim forumima EU nama već bilo predstavljeno”, kaže ovaj diplomata iz vlade.

Stavovi opozicije razlikuju se samo u nijansama: DSS smatra da takav zahtev neće biti saopšten predsedniku Tadiću „kao grom iz vedra neba”, jer će cilj biti postignut potpisivanjem brojnih sporazuma sa Euleksom, dok radikali veruju da će taj uslov vrlo eksplicitno biti izrečen.

Ahtisari je u bečkom dnevniku „Standard” nastavio svoju kampanju, pa je uz razočaranje što sve zemlje EU nisu priznale Kosovo, objasnio i zašto je požurio sa rešavanjem statusa Kosova: „Želeo sam da izbegnem još jedan zamrznuti konflikt”.

Razne pritiske kojima će Srbija biti izložena očekuje i zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić, ali naglašava da su članovi njegove stranke u razgovorima sa „bukvalno svim evropskim predstavnicima do sada čuli potpuno jasan stav – da niko od Srbije neće tražiti da prizna nezavisnost Kosova”.

U DS-u veruju da je Ahtisarijeva izjava privatnog karaktera i da je suprotna zvaničnoj politici EU. Poslaniki portparol DS-a Jelena Trivan kaže da je najvažnije što „mi tu politiku vodimo usaglašeno sa EU i što unija kao zajednica naroda i država u potpunosti poštuje naš suverenitet i integritet, što dokazuje član SSP-a u kome se to potvrđuje”.

Potpredsednik DSS-a Slobodan Samardžić veruje u identičan ishod, ali smatra da upravo Srbija „korak po korak, sporazum po sporazum, dovodi do faktičkog priznanja Kosova”. „Kada Euleks ode, svi ti sporazumi će ostati u nasleđe prištinskoj vlastii onda ćemo mi shvatiti da smo Kosovo priznali još davno”, smatra Samardžić.

Ovakav ishod ni u raspravama ne dozvoljava SPS, koji se poziva na „prvi i osnovni princip na kome je formirana skupštinska većina i vlada – odbrana državnih i nacionalnih interesa.

„Zato nije važno šta Ahtisari kaže, važno je šta Srbija čini, šta je postigla i šta će uraditi, a ubeđen sam da će nastaviti da vodi odlučnu, jasnu i nedvosmislenu borbu na diplomatskom planu, kao i da će praktičnim potezima na terenu omogućiti što bolje uslove za opstanak i život Srba i nealbanaca na KiM”, kaže portparol SPS-a Đorđe Milićević.

Ipak, obrazlažući sporni stav da će Srbija morati da prizna Kosovo, Ahtisari se poziva i na realan uslov za evrointegracije – regionalnu saradnju.

U takvom kontekstu „Politikin” izvor u vladi objašnjava da će Srbija biti ocenjivana kao svaka druga država koja ima dobre odnose sa svojim susedima. „Samim tim što je jasno da Kosovo nije sused Srbije, tako nešto neće moći biti stavljeno pred Srbiju, pogotovo što ne postoji jedinstveno gledište u okviru EU o tome da li je Kosovo sused ili je deo Srbije”, kaže ovaj izvor.

Na primedbu da Evropska komisija upravo završava studiju izvodljivosti za Kosovo, ovaj vladin službenik kaže da to ne definiše nečiju suverenost i da je to „samo pregled i ocena nečije spremnosti za ispunjavanje evropskih standarda, ali da to ni na koji način ne može da potvrdi suverenost te tvorevine”.

Polemiku o priznanju Kosova za ulazak u EU, koji često spominje opozicija u Srbiji, a sada i Ahtisari, član predsedništva LDP-a Ivan Andrić zaključuje konstatacijom da „ipak, antievropske snage, najviše u samoj Srbiji, stalno pokušavaju da ’ocrne’EU i zaustave integracije, tako što ovu temu podgrevaju, podižu strahove i namerno ignorišu zvaničnu politiku EU”.

(Politika)